Česká Lípa na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Česká Lípa
Domů - Portál Česká LípaKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města České Lípy, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Vodní plochy a toky > Jezera > Máchovo jezero

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Máchovo jezero

Fotogalerie:
Máchovo jezero
Máchovo jezero
Máchovo jezero
Máchovo jezero
Máchovo jezero
Máchovo jezero
Máchovo jezero
Máchovo jezero

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Máchovo jezero

Schránka:
Přidej do schránky.

Máchovo jezero je největší vodní plochou severních Čech.
Máchovo jezero je nazýváno jezerem, ale ve skutečnosti se jedná o rybník. Je největším rybníkem v Čechách. Založil ho již v roce 1366 král Karel IV. Na jezeře jsou dva ostrůvky - Myší a Kachní, k nimž se váže několik místních pověstí. Ostrůvky jsou významnými ornitologickými lokalitami a vstup na ně je zakázán.

Vodní plochu Máchova jezera lemují 4 velké písčité pláže. Je jedním z nejvyhlášenějších rekreačních středisek a centrem vodních sportů. Značnému zájmu se těší projížďky výletními loděmi, velký tobogán, plážový volejbal a bungee jumping z výšky až 50 m. U Máchova jezera se nacházejí dvě známá rekreační střediska Doksy a Staré Splavy.

Máchovo jezero není jezero, ale rybník. Založil ho král Karel IV. roku 1366 (některé prameny uvádějí 1367) pod názvem Velký rybník. Ze zápisků pražského kanovníka Beneše Krabice z Veitmile se dovídáme, že „toho roku a v tom čase císař zbudoval a vyzvedl rybník podivuhodné velikosti, jakési velké vodstvo, pod hradem Bezděz.“

Král prý často chodíval na nedalekou skalku a prohlížel si širokou vodní hladinu. Místu se dodnes říká Králův stolec. Dodnes je bývalý Velký rybník největším rybníkem v Libereckém kraji. Slouží jako ochrana před záplavami, k chovu ryb a především jako populární rekreační středisko. Dva malé ostrůvky – Myší zámek a Kachní ostrov – jsou cennými ornitologickými rezervacemi veřejnosti nepřístupné. Na pískovcové skále na Myším zámku jsou zbytky tvrze z 15. stol.

V 80. letech 19. stol. se rybník stává oblíbeným místem odpočinku vyšších společenských vrstev – z Velkého rybníka se stává rekreační a lázeňské letovisko. Vrcholu popularity dosahuje tato oblast po první světové válce. Doksy se stali luxusním místem s městskými lázněmi. Hosté mohli využít široké nabídky ozdravných kúr, k nejoblíbenějším prý patřily rašelinové koupele.

Ve 30. letech přichází turistický spolek v Doksech s myšlenkou spojit rybník a jeho okolí se jménem Karla Hynka Máchy. Stalo se tak právě v době, která podobným záměrům moc nepřála. Název jezera se stal kolem roku 1928 předmětem národnostního střetu. Dlouhodobý spor se vyhrotil roku 1936, kdy Názvoslovná komise při geografickém komitétu Národní rady badatelské odmítla uznat změnu názvu Velkého rybníka.

Jméno se však přesto mezi lidmi uchytilo. Po druhé světové válce se Velkému rybníku už neřeklo jinak než Máchovo jezero. Název se posléze rozšířil na celý kraj. Turistický průvodce z roku 1961 mapující oblast mezi Českou Lípou a Kokořínskem se jmenuje Máchův kraj.

Lázně byly po válce zrušeny, ale jezero neztratilo statut oblíbeného rekreačního místa. V 60. letech se začaly rozšiřovat pláže, rozvinula se lodní vyhlídková doprava a vznikaly nové kempy. Dnes je Máchovo jezero, lidově tzv. „mácháč“ jedním z nejvyhledávanějších míst v České republice a je často dějištěm mnoha sportovních a kulturních akcí.


Adresa a kontaktní informace:
MÁCHOVO JEZERO
U JEZERA
472 01  DOKSY

telefon:+420 487 872 055
fax:+420 487 872 055

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°33'48,96"; E14°39'1,08"
Zpráva pro Máchovo jezero
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 606

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Česká Lípa
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena